top of page
Ara
  • g3nd3rf!ck

Onay denen şeyi anladığınıza emin misiniz?

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

içerik uyarısı: sınır ihlali anlatımları, afobi


Haklı aroas öfkemi daha fazla bastıramıyorum canım.


Yıllarca içimde fokur fokur kaynadı bu öfke, kapağı kapalı tuttum ki sağa sola sıçramasın. Meğersem su bitmiş, beynimin dibi tutmuş. Şöyle tel süngerle hırslı hırslı ovalasın biri beynimi, Baphomet aşkına.


Aroas+ aktivizmi yaparken, scratch that, aroas+ bir kimlikle yaşarken onay kavramına gönülden sarıldığı iddiasında bulunan kitlelere onayın kapsamını anlatır buluyorsunuz kendinizi. Zira aroas+lar, cinsiyet, din, dil, ırk, milliyet ayrımı olmaksızın tüm insanların "doğal, normal, içgüdü, beşgidi,, çopstik" kabul ettiği birçok faaliyete sadece oluş halleriyle çomak sokuyorlar.


Sınır ihlali kavramı iki cinsiyet ve seksizm bazında konuştuğumuz bir konu oldu hep. Genel itibarıyla cinsel/flört şiddeti başlıkları altında tartıştık bunları. Bir tü kaka muktedir cinsiyet, diğer sütten çıkmış ak kaşık, ezilen cinsiyete uyguluyordu bunu. Tek yönlüydü ve iktidarı elde tutmak amaçlı, sistematik olarak uygulanan bir şeydi.


dethpraxis'in bir önceki blog yazımızda tespit ettiği bir gerçek var: Bir davranış ne kadar alışıldıksa onu taciz kapsamına sokmaktan o kadar imtina ediyoruz. Mesela sarılmanın, dokunmanın, öpmenin (hatta zorla öpmenin) normal sayıldığı bir toplumda, dokunulmamayı talep etmemiz veya dokunmanın sınır ihlali anlamına geldiğini kabul ettirmemiz ziyadesiyle zor. Allo okuyucular için şu şekilde ifade edeyim: Bu cümlemi veri olarak kaydedecek, muhtemelen sağda solda kasılarak söyleyecek, fakat hayatınızda katiyen uygulamayacaksınız.


Başka bir insanla istemediği şekilde etkileşimde bulunmak sınır ihlali, pekala. Bunu tüm insanlara aynı eşitlikte uyguladığınızı düşünüyor musunuz?


Bir aroas+ olarak sıkça başıma gelen bir durumdan bahsedeyim: Benimle flört edilmesi istediğim bir şey değil. Genel bir kural olarak, bana yürünmesini istemiyorum. Beni tanıyan veya tanımayan birinin benimle flört etmesi benim sınırlarımın ihlali. Peki bunu sınır ihlali olarak kabul ettirebilir miyim? Deneyim konuşsun: No canısı, no bebisi. "Flört edene açıkça ilgilenmediğini ifade et" aklı veriliyor bana hep. Sormak isterim sizlere, bu tavsiyeyi gerçekten cancellanmadan herkese verebilir misiniz? Tacize uğradığını ifade eden bir kısım insana gündüz gözüyle "Flört ediyor ayol, alttan al, istemiyorum de" derseniz sivil toplum sizi Taksim'de sallandırır.


Aroas+lardan neden tacizi alttan almasını bekliyorsunuz? Kültürümüzün kılcal damarlarına işlemiş tacizane flört davranışlarımızı kökten değiştirmemiz daha doğru olmaz mı? "Üç beş kişi" için ekmeğinizi yağlayan taciz içeriğinden vazgeçmeye hazır mısınız?


Direkt kendi yaşantımdan bir örnekle konuyu şenlendireyim.


Karşımdakini ve kendimi koruyabileceğimden emin olmadığım için alkollüyken cinsel münasebette bulunmamak bir prensibim, sert sınırımdır. Partnerlerime açıkça aşılmasını istemediğim bir sınır olarak bunu hep ifade ederim. İdeal olarak, bu sınırım sorguya açık olmamalı. Benim sınırımı anlamanıza gerek yok, istemiyor, diyip geçeceksiniz.


Deneyimim böyle miydi? Kesinlikle hayır. Aroas+ aktivizminin A'sından bihaberken de kendi sınırlarımdan vazgeçerek ilişki kurmam talep edildi, aroas+ aktivizmi içerisinde tanıştığım insanlar tarafından da.


Hiç abartmadan bir deneyimimi paylaşayım: Bir (eski!) partnerim birlikte alkol aldıktan sonra yüzüme değil uzaklara bakarak, kaşları çatık, yüzü asık şekilde "naşlattıktan sonra sevişmekle alkollü sevişmek arasındaki farkı anlamıyorum" dedi ve benden açıklama bekledi. "Biri sınırım, diğeri değil, daha fazlasını anlamana gerek var mı?" cevabım hiç olumlu karşılanmadı. Alkollüyken kendi kontrolüme güvenmediğimi, istemeden sınır aşımında bulunmaktan çekindiğimi ve kendi sınırlarımda diretmekte zorlandığımı uzun uzun açıkladım. Not etmekte fayda var, bu kişi yeni birlikte olduğum biri değildi, bu konuşmanın yapıldığı noktada kısa sayılamayacak bir süredir on-and--off görüşüyorduk ve benim bu sınırım ilişkimiz boyunca ısıtılıp ısıtılıp masaya konan bir konuydu. Sınırlarım tekrar tekrar tekrar tekrar tekrar sorgulandığı için o noktada artık kendimi special little snowflake olarak hissetmeye başlamıştım haliyle ve kendisine de aynen şunu söyledim: "Seks yapmak seni ikna etmekten daha kolay. Sevişelim bitsin." Günün sonunda sevişmedik, çünkü cümlem rıza inşasını ŞAKKADANAK gözler önüne seriyordu. Bu kadar açık sınır ihlaline de "bilinçli" kimseler pek yanaşmıyor. O cümleyi söylemeseydim?


Mevcut flört davranışlarımız tecavüz kültürünü besliyor. Bunu bir düşüncem olarak değil, insanlığın bir gerçeği olarak karşınıza dikmekten en ufak şekilde gocunmuyorum. Aynaya bakınca tacizci görene kadar aynaya bakmaya devam etmelisiniz.


Ne diyorduk? Onay. Sınır ihlali.


Mesele sadece cinsel veya flört kültürümüzle mi kısıtlı? Asla. Birçok onay şövalyesi, eşitlik ustası, aktivist supreme sokakta sigara içer mesela. Arkasında, yanında, çevresindekini zararlı olduğu son 3985793486793486 yıldır bilinen bir dumana maruz bırakmaktan asla gocunmaz. Ve bu sınır ihlali değildir ona göre. Çünkü 1- cinsel şiddet içerikli değildir 2- uygulayan toplumun en tepesindeki değil, zavallı kendisidir! Veya bu konu hakkında hiç düşünmemiştir bile. Dizikucamın diyeceği gibi: ZORT! Yakalandınız.


Kaçınız hırsınızı alamayıp sizinle konuşmak istemeyen diyen birine başka bir mecradan mesaj gönderdiniz? Size x cinsiyetten gelse rahatsız olacağınız içeriği, y cinsiyette olduğunuz için isteyip istemediğini bilmediğiniz biriyle paylaştınız? Kaçınız partner aradığınız için sosyal medyada tanımadığınız biriyle iletişime geçtiniz? Düşünün efendiler! Aramızda 1 tane günahsız yok.


Eski ev arkadaşımın eve getirdiği, internetten tanıştığım biri yatmaya giderken bana çok bayıldığı, insan olarak pek beğendiği için (nedense?) kafamı öpmek istemişti. O yaklaştıkça ben koltukta minilmiş, çekilmiş de çekilmiştim. Baktım anlamıyor, "Öpme, istemiyorum!" diye ünledim. (Bir de pandemi var ulan, nasıl hayatta kaldınız gençler siz? Lucifer korumuş.) Neyse, öptürmedim, gitti. Gece, eski ev arkadaşım istemediğini ifade etmesine rağmen "kendini kontrol edemeyip" orasına burasına dokunmuş. Şaşırdık mı? Hayır. Tacizci midir? Feriştahıdır. Sana sıradan gelen şeyler beni aşıyor olabilir, buna hakkım var. Neden rahatsız olduğumu ifade edene kadar beni rahatsız edebileceğin hiç aklına gelmiyor? Ay fenalık bastı.


Arkadaşlarınızın sınırlarını ihlal etmeniz mümkündür. Sokaktaki insanın sınırlarını ihlal etmeniz mümkündür. Genel olarak, rahatsızlık verebilmeniz mümkündür. Bu sınır ihlali de cinsellikle sınırlı değildir. Dokunmadan önce sorunca critical hit yiyormuş gibi davranmayın, biliyoruz, çantanız healing potion dolu.


Parmak ucumla isteyenlerinizin parmak ucuna dokunuyor, hepinize hayırlı kar tatilleri diliyorum.

208 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Alloseksüel Toplumda Aseksüel Rıza

*Yazıyı okumadan önce lütfen tetikleyici ve içerik uyarısını dikkate alınız.* tetikleyici içerik uyarısı: rıza inşası, afobi, allonormativite Sevgili aseksüeller, demi-seksüeller, gri-aseksüeller, ace

Comments


Commenting has been turned off.
Yazı: Blog2_Post
bottom of page